Ustawienia sieci

dokument do pobrania w pdf

Parametry sieci ustawiamy wybierając MENU->INSTALACJA->USTAWIENIA SIECI IP.

DHCP
Najłatwiej ustawić DHCN na ON (włączone). Wtedy dekoder sam pobierze nr IP i ustawienia z naszego routera. Mankamentem tego łatwego rozwiązanie jest to, że za każdym razem jak włączymy nasz dekoder, nr IP przedzielony do urządzenia może być inny.
Każdorazowo, jak będziemy chcieli dostać się do naszego dekodera przez sieć IP, należy wejść w menu ustawień sieci i odczytać Adres IP (patrz rys.2).

Stały adres IP

Innym dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek nieco trudniejszym, jest ręczne ustawienie stałych parametrów IP. Wtedy zawsze będziemy pewni, że nasz dekoder będzie miał ten sam adres IP. Jako stały adres IP należy przyjąć jeden z adresów należących do puli adresowej naszej sieci wewnętrznej. Najlepiej sprawdzić ustawienia naszego rutera, np.:

Image

Pula adresów naszej sieci to wartości od 10.10.9.2 do 10.10.9.254 (pierwsze 3 wartości 10.1.9 pozostają stałe w sieci wewnętrznej). Mechanizm DHCP w tym przykładzie przydziala naszym komputerom i innym urządzeniom adresy od 10.10.9.100 (patrz Start IP Adress) do 10.10.9.254. Aby zatem nie być w konflikcie żadnym z urządzeń w naszej sieci, najlepiej ustawić dowolny adres (ale jeszcze nie przydzielony do innego urządzenia jako stały adres IP), z pozostałej puli od 10.1.9.2 do 10.10.9.99, np. 10.10.1.10.
Jeżeli zdarzy się, że nasze DHCP ustawione jest tak, że pierwszy adres jest zaraz po adresie bramy (np. 10.10.9.2), to najlepiej wybrać adres IP z końca puli DHCP, np. 10.10.9.250, gdyż małp jest prawdopodobne, że do naszej sieci podłączymy 250 urządzeń.

Jeżeli wybraliśmy nasz stały adres IP, np. 10.10.9.10, to wpisujemy ten parametr w ustawienia sieci naszego dekodera. Pozostałe parametry przepisujemy z ustawień routera:


Connection TypeEthernetOpis w naszym reuterze
Adres IP10.10.9.10(nasz wybrany adres)
Maska Podsieci255.255.255.01st Subnet mask
Brama10.10.9.1Gateway IP address
Pierwszy DNS46.175.230.129Primary IP Address


Image

W zależności od typu naszej sieci użyte wartości i opisy mogą się różnić, np. możemy spotkać pule adresową 192.168.0.1 do 192.168.0.254, ale zasady pozostają te same.

Ustawienia sieci WiFi

Dekoder pozwala na podłączenie do Internetu bezprzewodowo przez WiFi. Potrzebna do tego jest karta sieciowa WiFi, w postaci „USB stiuk”. Większość kart dostępnych na rynku powinno współpracować z dekoderem bez problemu, ale mogą się zdarzyć karty, które nie są kompatybilne.
Lista sprawdzonych typów kart znajduje się na końcu tego dokumentu.

Aby dekoder połączył się z naszą siecią WLAN, należy wykonać po kolei proste czynności:

1. Wyłączyć dekoder z zasiania, używając wyłącznika znajdującego się na tylnym panelu lub wyjmując wtyczkę z gniazda zasilającego (wyłączenie dekodera pilotem nic nie daje).
2. Umieścić „USB stick” WiFi do gniazda USB (dowolne gniazdo) i włączyć zasilanie dekodera.
3. Naciskamy MENU->Settings->Ustawienia scieci IP.
4. W polu Connection Type przyciskami -> lub <-zmieniamy wartość Ethernet na Wi-Fi.

Image

5. DHCP ustawiamy na Włączone.
6. Naciskamy niebieski przycisk AP Scanning i wybieramy naszą sieć.

Image

7. Wprowadzamy klucz sieciowy (jeżeli jest wymagany) zatwierdzamy czerwonym przyciskiem i dalej OK. w celu połączenia z siecią.

Image

8. Przy prawidłowym wpisaniu klucza i połączeniu, na dole ekranu pojawi się pasek sygnału wraz z nazwą naszej sieci bezprzewodowej.

Image

Dynamiczny DNS

Dekoder umożliwia skorzystanie z opcji dynamicznego DNS, w przypadku, gdy nasz ISP nie daje stałego publicznego adresu IP. Wtedy łączymy się z dekoderem używając nazwy domeny, która zarejestrujemy wcześniej w jednym z serwisów, np.: http://dyn.com/dns/. Ma to jedynie sens, gdy nasz dekoder jest podłączony bezpośrednio do sieci publicznej lub przez router, ale z ustawionym DMZ na adres wewnętrzny dekodera.

Image

Menu ustawień DDNS wywołujemy naciskając czerwony przycisk Ustawienia Dynamiczne. Opcja ta pozwoli nam na dostęp do wewnętrznego dysku dekodera z dowolnego miejsca, przez Internet. Da to możliwość ściągnięcia na komputer PC nagranych plików, z dowolnego miejsca na świecie (patrz artykuł Transfer Plików).

Lista kompatybilnych kart bezprzewodowych USB

dalej »

ProFan, Gdynia 81-006, ul. Morska 308, e-mail: office@profan.com.pl

ProFan 2007 © telewizja satelitarna, tunery HDTV. Bez zezwolenia ProFan wykorzystywanie jakichkolwiek materiałów (opisów i grafik) jest zabronione.