DLNA

Artykuł do pobrania w .pdf

DLNA – Digital Living Network Alliance

Co to jest DLNA

DLNA jest to skrót od Digital Living Network Allience. Jest międzynarodową organizacją producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych. Głównym celem DLNA jest stworzenie standardu dla wymiany i współdzielenia treści multimedialnym pomiędzy komputerami osobistymi, urządzeniami elektroniki użytkowej i mobilnymi, za pomocą przewodowej i bezprzewodowej sieci w domowej.

DLNA pozwala na prostą wymianę filmów, zdjęć i muzyki pomiędzy takimi urządzeniami jak:

 • telewizor
 • komputer PC lub MAC
 • notebook
 • tablet
 • smartphone
 • kamera
 • aparat fotograficzny
 • Set Top Box (czyli dekoder telewizji satelitarnej, kablowej lub naziemnej)
Image

Jeżeli tylko urządzenia te można podłączyć do domowej sieci LAN lub WiFi oraz mają certyfikat DLNA, to aby obejrzeć zdjęcia z aparatu, obejrzeć film z kamery lub smartphona na ekranie komputera lub telewizora, nie musimy już biegać od urządzania do urządzenia z kartami pomięci lub pamięci USB, albo kopiować pliki przez sieć.
Wszystkie pliki multimedialne udostępnione na wszystkich urządzeniach podłączonych do naszej sieci, są wzajemnie widoczne na tych urządzeniach. Wystarczy jedno kliknięcie na komputerze, aby obejrzeć film nagrany na kamerze itd.

Dekoder Fortis Sky Sat Royal jako serwer DLNA

Dekoder może być jednocześnie serwerem i klientem DLNA. Uruchomienie serwera DLNA w dekoderze jest proste, w zasadzie domyślnie powinien być uruchomiony, ale czasami warto sprawdzić. Aby wejść w ustawienia serwera DLNA, należy nacisnąć MENU->SETTINGS->INSTALACJA->Ustawienia Sieci IP:

Image
rys.1. Ustawienia sieci.

Dalej należy wybrać Media Server i nacisnąć OK. Wyświetli się menu ustawień serwera DLNA:

Image
rys. Media serwer DLNA w naszym dekoderze

Mamy tylko 2 możliwość ustawienia sposobu uruchomienia serwera:

 • Ręczne – za każdym razem po włączeniu dekodera musimy ręcznie wystartować serwer DLNA, wywołując to menu i naciskając OK. w polu start
 • Auto – po włączeniu dekodera, serwer DLNA jest uruchomiany automatycznie

Zawsze możemy uruchomić lub zatrzymać serwer DLNA, naciskając OK. w polu Start. Jak tylko serwer DLNA naszego dekodera będzie działał, wtedy już z każdego urządzenia w sieci, będziemy mogli widzieć i odtwarzać pliki multimedialne zapisane w dekoderze. Żeby jednak było to możliwe, urządzenie, z którego mamy zamiar odtwarzać pliki zapisane na dekoderze, musi mieć zainstalowanego i uruchomionego klienta DLNA.
Na przykład w naszym komputerze możemy zainstalować program AllShare ze strony firmy Samsung. Program ten jest jednocześnie klientem i serwerem DLNA. Z naszego doświadczenia AllShare jest najszybszy jako serwer i jako nieliczny klient „widzi” z komputera PC pliki zapisane na naszym dekoderze.


Image
rys.3. Aplikacja AllShare na PC (Serwer i klinet DLNA)

Na rys.3., po lewej stronie widać nasz dekoder jako FREE TV+Media Server, po prawej mamy foldery dekodera Fortis.

Image
rys.4. Smartphone z Android - AllShare jako klient DNLA
   Podobnie jest z smartphonem, np. Samsung Galaxy 2. Wystarczy pobrać i uruchomić aplikacje AllShare na system Android, przejść do zakładki „Urządzenia zdalne”
 
Image
rys.5. Lista folderów dekodera widziana z telefonu z Android
FREE TV+Media Server to nazwa naszego dekodera w sieci DLNA
Teraz wystarczy wybrać odpowiedni folder i plik audiowizualny, który chcemy odtworzyć na ekranie telefonu.

Dekoder jako klient DLNA

Dekoder Fortis Sky Sat Royal jest też klientem DLNA. Oznacza to, że możemy zobaczyć i otworzyć wszystkie udostępnione pliki (filmy, fotografie, muzyka) na innych urządzenia podłączonych w naszej sieci domowej WiFi lub LAN.
Do listy dostępnych urządzeń (komputer, smartphone, tablet, aparat fotograficzny, media player itd.), plików na tych urządzeniach możemy dojść na 2 sposoby:

 • Naciskając MENU, wybierając ikonę Media i dalej ikonę Media Clinet. Wyświetli się lista dostępnych urządzeń przez DLNA.
 • Naciskając przyciskImagelisty plików, wyświetli się lista nagranych plików na dekoderze. Przez ponowne naciśnięcie tego przycisku, wyświetli się lista dostępnych dysków (HDD i USB) oraz DLNA. Wybieramy DLNA i Wyświetli się lista dostępnych urządzeń w sieci.
Image
rys.6. Lista urządzeń DLNA widziana z dekodera

W przykładzie na rysunku obok, mamy 5 dostępnych urządzeń, ostatnim na liście jest smartphone Galaxy 2 (Nazwa: [Mobile]GT-I9100).

Image
rys.7. Lista folderów na wybranym urządzeniu DNLA

Postępując dalej, wybieramy urządzenie (Galaxy 2) i po lewej stronie wyświetli się lista udostępnionych folderów (np. nasz telefonu).

Image
rys.8. Lista plików (zdjęć) na wybranym urządzeniu DLNA

Wystarczy teraz wybrać zdjęcie i po nadciśnieniu OK., zdjęcie zostanie wyświetlone na telewizorze. Zdjęcia możemy przewijać przyciskami lewo i prawo.

Analogicznie wybieramy nagrane filmy i lub odtwarzamy pliki muzyczne z telefonu (jak w przykładzie), jak i z innych dostępnych urządzeń.

Uwaga! Aby wszystko działało, to znaczy aby dane urządzenie było widoczne w DLNA, musi na nim być zainstalowany i uruchomiony serwer multimedialny DNLA.
Na przykład w wymienionym już jako smarfonie Galaxy 2, z systemem Android, najlepiej pobrać i zainstalować aplikacje AllShare ze strony firmy Samsung. Aby telefon był widoczny w sieci, zawsze musi być wtedy uruchomiona aplikacja AllShare i oczywiście sieć WiFi.

Image
rys.9. AllShare jako serwer DLNA w smartfonie z Android
Image
rys. 10. Urządzania DLNA widziene z smartfonu z Android
« wstecz   dalej »

ProFan, Gdynia 81-006, ul. Morska 308, e-mail: office@profan.com.pl

ProFan 2007 © telewizja satelitarna, tunery HDTV. Bez zezwolenia ProFan wykorzystywanie jakichkolwiek materiałów (opisów i grafik) jest zabronione.